Jste
návštěvník

regionální internetový magazín
navštivte - www.predprodeje.cz
Atlas města Ústí n. L. katedry geografie PF Univerzity J. E. Purkyně

Kde natankovat v Ústí nad Labem !!!NEJLEVĚJI!!!

novinky z kultury na severu Čech

hokej v Ústí nad Labem

aktuální zpravodajství a předpověď počasí (službu poskytuje ČHMÚ UL)

Předpověď pro ČR zítra Předpověď pro ČR pozítří
do 21. 12. st OD MISTRA JANA HUSA K SOUČASNOSTI - putovní výstava v rámci projektu Stále živá historie - Kostel sv. Vojtěcha UL6. 12. út 18.00 JEDNODENNÍ MULTIŽÁNROVÝ FESTIVAL16. 12. pá 19.00 5. CHARITATIVNÍ KONCERT - DÁREK DĚTEM, DÁREK PRO VŠECHNY ve stylu COUNTRY & BLUEGRASS - Národní dům UL25. 11. pá - 26. 1. 06 10.00 - 22.00 čt Ledové kluziště - Atrium Ústí n. L. (mezi Mírovým a Lidickým nám.)
15. 12. čt 19.30 The Backwards - Severočeské divadlo opery a baletu UL
OHLÉDNUTÍ ZA AKCIČKOU ANEB CO SEM STAČIL REGISTROVAT10. 12. so 20.00 ATOMIC CLUB ULKostel sv. Vojtěcha UL
regionální web pro kulturu, sport a společnost...hudební klub & galerie

SPORT
Kalendář akcí - tento týden
KULTURA

 

SHOCK FOR PEOPLE III.

 

ČESKÁ MŠE VÁNOČNÍ

 

VÁNOCE VE SKANZENU

 

FESTIVÁLEK MÍSTO VÁLEK

 

GRAND PRIX ÚSTÍ N. L.

  LEPŠÍ DOMOV DĚTEM

 

VÁNOČNÍ TURNAJ

 

DARK SIDE

  AKTUÁLNÍ AKCE - kultura - sport
Nabízíme Vám otevřenou možnost zaregistrovat bezplatně svou organizaci na webu a též si samostatně dle návodu vkládat nabídky o Vašich akcích či aktivitách pro děti a mládež. (viz. Plánované akce - Seznam zde) - www.usti.ymca.cz   správem webu je mládežnická organizace YMCA.

22. 11. út - 28. 1. 06 so Rómské obrození - výstava - Muzeum Města Ústí n. L.1. 12. čt - 28. 1. 06 so Jadranské ostrovy - výstava fotografií - Muzeum UL
   ZOO - PANDA ČERVENÁ
Panda červená, podle staršího názvosloví panda malá, je velice líbivé a roztomilé zvířátko. Do ústecké zoologické zahrady se pandy dostaly zajímavým způsobem. V r. 1988 zabavily holandské celní orgány zvířata dopravovaná lodí z Vietnamu do tehdejší Československé socialistické republiky, kromě medvěda malajského a dalších drobnějších zvířat se jednalo o 2letou slonici pokřtěnou námořníky Rosi. Ta byla umístěna do zoologické zahrady v Rotterdamu, kde dostala jméno Douanita, ale hlavně se zde výborně začlenila do skupiny. ČSSR se však odvolala až k mezinárodnímu soudu, protože zvířata byla zadržena protiprávně, a po 7 letech spor skutečně vyhrála. Správně by tedy Douanita měla přijet do Ústí n. L., ale vzhledem k tomu, že se v Rotterdamu se stádem sžila, dokonce měla i mláďata, dohodli se tehdejší ředitelé, že zde také zůstane. Součástí dohody byla výměna za jiná zvířata, mimo jiné právě pandy červené. Pandy červené jsou však zvířata zapsaná v Evropských záchovných programech (EEP) a jejich chov řídí a vede koordinátor, který přiděluje příslušná zvířata konkrétní zoologické zahradě, proto do této dohody musel vstoupit. Pro souhlas bylo nutné mimo jiné doložit i stavební dokumentaci a fotografie hotového výběhu a další podrobnosti. Nicméně po této náročné předehře se konečně na konci r. 1996 uskutečnil dlouholetý sen - ze 2 beden vyběhla do nového travnatého výběhu v ústecké ZOO 2 rezavá čiperná zvířátka - Pacha a Trusca, rok a půl staré samičky narozené v zoologické zahradě v Barceloně. Ve volné přírodě žije panda červená ve vysokohorských oblastech jižní až jihovýchodní Asie, a to až do výšky 4.000 m nad mořem, kde obývá husté horské lesy. Proto také podstatně lépe snáší v našich podmínkách zimní období. Panda červená je typickým příkladem zvířete, kvůli němuž je prostředí zoologické zahrady zajímavé i v zimě. Hlavní složkou její potravy je (stejně jako v případě její známější a vzácnější příbuzné - pandy velké) bambus, konkrétně jeho výhonky a listy. Panda červená není ale takový výhradní potravní specialista, živí se rovněž jinými druhy trav, kořeny, ovocem, larvami hmyzu, ptačími mláďaty, vejci, myšmi a ještěrkami. Zajímavostí je to, že panda červená (patří mezi šelmy medvědovité, podčeledi pandovití) má částečně zatažitelné drápy. Roman Nešetřil, foto: Ing. Věra Vrabcová (vera.vrabcova@zoousti.cz)

   NOVÁ BYSTŘÍLNA A HVĚZDNÉ OKÉNKO: VYHLÁŠENÍ NOSITELE TITULU ‘ÚCHYL ROKU 2005’

Je mi potěšením sejít se s Vámi, milí čtenáři a vyhlásit výsledky soutěže ‘Česko hledá úchyla’. Nejprve bych se však zamyslel nad tím, čím pro nás soutěž byla. Takže: byl to nejdelší kontinuální interaktivní projekt v dějinách NÚP, projekt, kdy autor, rovnej chlap, nakonec udělal jak slíbil. Spočítal hlasy a vybral vítěze. Autor, tedy já, jsem však udělal i více, něco, co jsem neslíbil, ale co si mohu, byť se skřípajícími zuby dovolit - obsadil jsem i druhé místo a vítěze pozval rovněž na večeři, pravda, již bez možnosti výběru hosta. K samotnému průběhu soutěže musím dodat, že její finále probíhalo poměrně dramaticky. Na to, že jsem byl zpočátku vystaven kritice, že tam dávám lidi ze svého společenského okruhu, musím argumentovat, že kdybych obsazoval lidi, které neznám, jejich úchylnost bych nemohl popisovat hlouběji, právě z důvodu neznalosti. Kdybych to byli jedinci všeobecně známí, jako je např. Paroubek nebo Rath, byl bych svými levicověji zaměřenými přáteli (to je vlastně blbost, takové nemám) podezříván z tendenčnosti. I když, nalijme si čistého vína, takovej Rath by se na titul Úchyl roku - ne-li dekády dle mého názoru hodil ideálně, a to nejen kvůli svým současným aktivitám. Soutěž má však jiného vítěze, i když je to - pravda - taky doktor. Bude pozván - s hostem, jehož si vybere ze seznamu a jenž se to dozví e-mailem - na večeři spolu s víceúchylem (Mgr. Pplk.) a se mnou. Tato proběhne v půli prosince a čtenáři o ní budou informováni v lednu. Nyní k průběhu hlasování: Někteří lidé psali přímo, jiní se jen trochu rozepsali. Byly tendence zařadit i mne, autora soutěže mezi kandidáty, toto přání jsem respektoval, ale nezvítězil.
* JUDr. Pavel M.: Já hlasuju pro AUTORA TÉTO SOUTĚŽE, protože to mohl vymyslet jenom ÚCHYL. Pokud to ovšem regule nedovolují, a regule miluji nadevše, antož mne živí, tak nechť zvítězí …HÁSEK. Na rozdíl od ostatních si totiž myslím, že je opravdový úchyl. Usuzuji ovšem pouze z vnějších znaků.
* Ani zmíněný Hásek, se ovšem nestal vítězem a přestože si jako jediný (s výjimkou největšího úchyla roku) poslal hlas, zůstal v podstatě na chvostu: Ahoj Radime, posílám si hlas a pošlu si ho zas a zas. Jestli nevyhraju tak si zlomím vaz. A vaší hru ať vezne ďas. Zlom vaz a vlas za vlast. Čau Radek Hásek. Na druhou stranu má Pavel Mareček zřejmě pravdu, neboť poslat hlas sám sobě v soutěži o úchyla roku je dokladem toho, že není vše v pořádku.
* Velmi dojemný byl dopis mladičké Barunky Volmanové, rozené Závodné, jež se odhodlala svým hlasem podpořit svého chřadnoucího biologického otce: Hlasuji pro Závoďáka - ne proto, že bych si myslela, že je úchyl, ale bylo by od tebe hezké, kdyby si nám zaplatil to jídlo. Já, jakožto student, mám hlad pořád a můj tatínek, jakožto muž mnoha řemesel a poslední bídy, určitě taky!!! Za toto humanitární gesto bude dcera i s otcem autorem soutěže pozvána na hamburger a ten všichni společně spořádají. Nehledě na fakt, že večeří už si ode mne Závoďák vybral na 10 úchylů dopředu.
* Jeden z mála hlasů dostal Patrik Jelen Cecil Linhart od básníka Szpuka z Jihu: Samozřejmě hlasuji pro Jelena Cecila Linharta. Nemohu jinak. Mám na paměti jeho hořící slipy na nahém těle na Bítově a jeho adrenalinovou masturbaci na faře v Příchovicích, přímo pod pokojíkem faráře. Zdraví vás do Teplic Roman Szpuk. Ani Patrik však nezvítězil, i když o něm s oblibou Dr. Pichlík prohlašuje, že je úchylem. Kozel tvrdí, že někdo jiný je zahradník!!!
* Nezbývá než napsat, jak se nám uchazeči zařadili od konce: Moraváci Krajta a Krajíc dostali po 1 hlasu ode mne. Já, který jsem byl zařazen do soutěže čtenáři jsem dostal 2 hlasy, od Marečka a od Anonymky, která se ve svém dopise představila jako osoba bezmála nesvéprávná. Co mne nezabije, to mne posílí. S počtem 2 bodů se umístili v koncích Patrik, Stejski a Potužník. Pozoruhodné, když vezmeme, že každý z těchto nádherných kandidátů měl 1 hlas ode mne!! Závoďák měl hlasy 3, před ním se umístil Hásek se 4mi. Získává tedy pomyslnou bramborovou medaili. Volil jej mj. jeho vydavatel Jarobal. S 5ti hlasy, jimiž byli Rosťa Veselý, Václav Z. Vytlačil, Ivan Berka TV NOVA, Anonymka a já se na 3tím místě uplácnul známý bard Jiří B. Šerý, nedávno se navrátivší z druhého konce země. Možná mu tento bronz udělá stejnou radost jako výlet.
* Dostáváme se tedy k samotným vítězům. Na místě druhém, čili stříbrném skončil Mgr. Pplk. Martin Novák z ČHMÚ. Několik reakcí hovoří za vše: Jestli je někdo úchyl, tak je to jedině Martin Novák. Na to dám krk. Eva Pospíšilová
* Svůj hlas posílám Novákovi, jelikož je to jediná možná příležitost, jak ho při společné večeři rozhodit. Vegetarián Markéta :)
* Hydrometeorolog Martin Novák je rozhodně úchyl, který si titul rozhodně zaslouží - TO TEDA KAŽDOPÁDNě. (hlas poslal František Janačík)
* Ať je úchylem Martin Novák! Máme ho rádi, protože předpovídá úchylné počasí. Ale od předpovědi se uchýlí jen málo a jen někdy - když má úchylnou službu! Přátelé z Děčína - Josef Suk, Marie Plátěnková, Stanislava Ďurďáková, Honzík Ďurďák, Honza starej Ďurďák
* Ahoj! Posílám v. z. hlasy pro úchyla M. Nováka. Údajně je to nejlepší švagr a zeť, protože jiného úchyla, který by byl ochoten se mnou žít, neznají. Gábina - žena úchyla, Hanelore Hauptvogelová - tchyně úchyla, Vladimír Hauptvogel - tchán úchyla, Lucie Hauptvogelová - švagrová úchyla, Monika Hauptvogelová - švagrová úchyla
* Ano, i s takovýmito hlasy jsme se mohli setkat při urputném souboji, který se rozpoutal mezi hlavními kandidáty. Jely tam přátelské podpásovky a neustálé dotazy z obou střídavě vítězících stran. Nutno dodat, že jsem žhavým kandidátům prozrazoval výsledky, čímž jsem i přiléval oleje do ohně. (To mi ovšem regule mé vlastní soutěže v pohodě dovolují, připadal jsem si chvílemi stejně mocný jako vyléčená feťačka Tereza P., která celému národu ukázala svůj chynďák, což i pro mne není nic neobvyklého, i když motivace se asi různí.) Věrná manželka hydrometeorologova poslala dokonce asi 20 hlasů za sebe, což jsem jí ovšem zkrouhnul na 1. Přesto si tato ženská obětavost zaslouží vaši úctu. Martin dlouho vedl, ale úchylný lékař, proslavený zejména svými hbitými prsty, zaútočil v samotném finále. Martin Novák: 21 hlasů plus - mínus a stává se víceúchylem. Bude pozván na večeři a protože byl kdysi vizuálně velmi podoben mému nájemníku Rufertovi, který se narodil v Martině na Slovensku, dá se s trochou nadsázky říci, že Česko hledá úchyla je Reality show, ktorá našla brata.
* Vladislavským sálem zaznívají fanfáry. A zde, zdá se, narážíme na hrdinu roku. Přichází úchyl roku 2005 - MUDr. Jaroslav Pichlík ml.!!!!!
* Velmi pěkný dopis nám poslal pan Karel Opatrný, který vystihl v podstatě celého ducha soutěže: Dobrý den. Teprve až při pročítání listopadových NÚP, kde jsou všichni hledaní úchylové najednou, jsem si uvědomil, že nemalou část kandidátů znám. Některé dokonce i osobně. To mě přivedlo k zamyšlení (velké pozitivum soutěže!), jestli bych neměl přehodnotit svoje dosavadní počínání anebo naopak zda je správně zvolen okruh ‘úchyláků’. Radka Háska jsem několikrát slyšel emotivně přednášet své básně na rockových akcích, pěkně jsme si popovídali u ohně v Čankově a jednou dokonce přespal v našem (kapelním) autě. Hrozně, ale opravdu hrozně mu smrděly nohy, což jsme zjistili až ráno, když jsme bohužel museli s autem někam jet. U pana Nováka jsem skládal zkoušku z meteorologie. Dokázal jsem to sice až napodruhé, ale zato na výbornou. Velmi mě zaujaly fotky v jeho kanceláři z pravděpodobně dosti divokých akcí. Poslední 2 věty jsem mu chtěl sdělit před časem na jedné akci v bývalém Metru, ale díky mému alkoholovému opojení se mi to dost dobře nepodařilo. S básníkem Linhartem jsme společně před 2 - 3 lety studovali dálkově pedagogické minimum na UJEP. Občas nebylo těžké poznat kam chodí načerpávat inspiraci… Pana JBŠ jsem několikrát zahlédl na ústeckých ulicích. Postava, která se vrývá do paměti. Ale až teprve NÚP mi pomohly přiřadit k osobnosti jméno. Přesto přese všechno bych rád dal hlas člověku, kterého jsem nikdy neviděl, ale který mne prakticky vždy něčím upoutá ve svých příspěvcích v NÚP. Je to lékař Pichlík. Rád čtu jeho hudební recenze a také úvodníky. Obdivuhodný je jeho racionální pohled na svět, jenž v soukolí současného společenského dění vyznívá poněkud okrajově a i ‘úchylně’ a to zcela nezávisle na počtu použitých sprostých slov. Takže abych to shrnul: Hlasuji pro MUDr. Jaroslava Pichlíka (i bez ohledu na to, že je ošetřující lékař mého nadřízeného).
* Vypisovat zde všechny hlasující pro pana lékaře, by bylo nošením slámy do lesa, stačí pár taxativních úvah, které k nám proudily ze všech krajů naší planety: Můj hlas patří MUDr. Jaroslavu Pichlíkovi. Zcela jistě si ho za celou svou dosavadní činnost zaslouží. Pavel Vodička
* Ahoj, Přidělte prosím můj hlas MUDr. Jaroslavu Pichlíkovi. Mohu svědčit, že když jsem se s ním seznámil v r. 1965 na SVVŠ Jana Nerudy v Hellichově ulici, byly jeho úchylné myšlenky a činy zcela zřetelné. Podařilo se mu například vyhnout se prvnímu povinnému chmelu v Hořesedlích. Pokud mě paměť klame a na tom chmelu byl, tak se mu alespoň podařilo vyhnout se být fotografován jako jeden z česáčů - na fotce prací zmožených budoucích lékařů a podobných individualit chybí. Avšak všechna čest, následujících chmelů se účastnil a české zlato doloval s horlivostí hodné zlatokopa z Yukonu, což zase svědčí o jeho výstřednosti. Děkuji Vám, Václav Tomek
* Volím Pichlíka, neboť ostatní úchylové se mi zdají být úchyly přirozenými a ve své prostotě v podstatě neškodnými, zatímco Pichlík se mi zdá úchylem vykonstruovaným a urputným, což je jistě obtížnější životní situace. Jako by se prostě ostatní uchyly již narodili, a on se jím postupem let postupně stával. A čím dál tím více stále stává (viz jeho úvodníky a odpovědi v NÚP). Vladimír ‘Lábus’ Drápal - Louny
* Dozvěděl jsem se o Vaší anketě a rád bych hlasitě hlasoval a za celou naši 4člennou rodinu nejméně 4 hlasy dal na přítele Jardu Pichlíka. Chápu, že v případě komunity svéprávných osob, což naše rodina je, mi ty 4 hlasy těžko uznáte, tak alespoň 1 za mne, když jinak nedáte. Všechny Vás zdraví ‘slabomyslný mastičkář z Jablonce’, jinak řečený Miloš Rund (uznány všechny hlasy - pozn. red.)
* Atd. atd. - MUDr. Jaroslav Pichlík obdržel asi 47 hlasů plus - mínus, čímž se stal ÚCHYLEM ROKU 2005 a postavil se tak po bok Vlasty Horvátha, Anety Langerové a celé řady celebrit. V příštím čísle se dočtete o večeři na mé útraty pro úchyla Pichlíka, víceúchyla Nováka a tajemného vítěze, jehož si úchyl sám vybere. Nutno dodat, že jsem s vítězstvím spokojen, protože vítěz se - na rozdíl od ostatních - SÁM DO SOUTĚŽE PŘIHLÁSIL!!! což samo o sobě zaslouženost výhry podtrhuje. (hrvn) (wiess.neuvirt@tiscali.cz)
PS:. Z důvodu - abych nebyl podezříván z manipulace s výsledky - odtajňuji heslo adresy uchyl.vyvoleni@centrum.cz. Prosím nemažte tam zaslané příspěvky, nemá to cenu, stejně mám vše vytištěno a zálohováno. Heslo zní: southfork. To je název mojí vilky, ve které žiji.

   POSEZENÍ... O kultuře s paní Horkou

- Na začátku rozhovoru si paní Ivana Horká vzpomněla na otázku, kterou dostala před lety a tu citovala s úsměvem. Jak se dostala ke kultuře? Před 20 lety řekla mamince, že půjde dělat kulturu a ta jí upřímně odpověděla - že je blázen. Paní Ivana se nenechala odradit a opravdu nastoupila u Městského národního výboru na Odbor školství a kultury, jen krátce přijala místo ekonomky (rozpočtářky). Neustále ji však lákala právě kultura. Když se uvolnilo místo na Krajském kulturním středisku, tak nabídku přijala. Jednalo se o kulturně-výchovnou činnost. Dodnes nezměnila názor: má ráda práci, kde se může věnovat lidem a pomáhat jim. Je přesvědčena, že kultura má na život lidí silný vliv, kultivuje je. Jedním dechem své životní krédo vysvětluje: ‘Ano, našla jsem si v životě cestu, kultura mi dává prostor a já se snažím lidem sloužit, jak nejlépe dovedu.’
Kde se vzaly tak pevné názory? Velmi hezky a podrobně vypravuje o svých rodičích i o rodině - manželovi a dceři. Narodila se r. 1955 v Ústí n. L. Tatínek (*1923) prožil dětství v Dubí u Teplic v tzv. Sudetech, jeho otec pocházel ze Slovenska a byl sklářem. Útisk zde nepoznali, otec tvrdil, že záleží na člověku, jaké má vlastnosti. On sám se vyučil holičem. Maminka (*1935) pocházela ze středních Čech - Mutice, okres Votice, blízko Kralup n. Vlt. Měla 5 sourozenců. Po válce se rodina - v rámci osídlování pohraničí - přestěhovala do Ústí. Tehdy bylo mamince 10 let, pracovat začala už od 14ti, projevila svou energickou povahu. Otec si maminku vyhlédl, když jí bylo teprve 16 a v lednu 1952 se brali. Opět i v tomto dokázala svou samostatnost, vyřizovala si vše sama. Vlastnosti obou rodičů - energičnost, cílevědomost, samostatnost - to je základ, který převzala i paní Iva. Jaké studium nebo povolání si zvolila? Chtěla se původně věnovat vychovatelství - v internátech nebo dětských domovech. V té době se však 1. ročník nikde neotvíral. Naskytla se ale jiná možnost. Střední škola - ekonomika služeb se sídlem v Mostě. Škola jí vyhovovala. Měla celou řadu zajímavých předmětů - vedle češtiny, matematiky a ruštiny to byla např. estetická výchova, nauka o materiálu, těsnopis, psaní na stroji, práva, ale také praktické předměty - šití, vaření apod. Maturovala v r. 1975. Téma písemné maturitní práce si vybrala kadeřnictví dnes stříhá celou rodinu. Vždycky ráda experimentovala. Do všeho se dávala s plnou vervou a nadšením. A jaké byly začátky? Městský národní výbor a Krajské kulturní středisko - to mělo Útvar zájmové umělecké činnosti a mimoškolního vzdělávání. Patřila sem též i tzv. Mládež a kultura. Součástí KKS byla i agentura. Pracovalo tu asi 90 lidí a paní Ivana zde působila od r. 1983 až do zániku (1991). Později se počet pracovníků snižoval, ve středisku zůstalo pouze pár nadšených jedinců. V r. 1991 se v rámci města Ústí utvořilo Kulturní středisko Albis. Jaká byla náplň práce v Albisu? Po celou dobu (14) let převažovala činnost kolem amatérského umění. Albis zřizoval a poskytoval perfektní servis Ústeckému dětskému sboru, Bendovu komornímu orchestru ad. Znamenalo to zajišťovat sál, organizovat zájezdy, autobusy apod. Paní Ivana to dělá i dnes a s neobyčejným nasazením. Další spočívalo v pořádání místních, krajských, celostátních i mezinárodních festivalů a přehlídek. Je to činnost, které se musí člověk plně věnovat. Jak jsou - po zániku Albisu - kulturní činnosti, kterým jste se věnovala, nyní zabezpečovány? Nadále pokračují, od 1. 1. 2004 ale pod hlavičkou Kulturního střediska města Ústí n. L., kde společně pracujeme s panem Milanem Pištěkem a dalšími kolegy. Jak bude vypadat program nové sezóny? Je toho hodně, významnými kulturními událostmi je doslova nabitý. Probíhá už příprava 13. roč. Mezinárodního festivalu sborového zpěvu - 17. - 19. 3. 2006. Při jeho organizování mám příjemný pocit. Není to přehlídka jednoúčelová a do našeho města každoročně zavítají převážně mladí lidé. Umožňujeme jim prostřednictvím připraveného programu pobytu město i okolí poznávat, dále jim zajišťuji ubytování i stravování. Zajímavým úkolem rozhodně bude uskutečnění jubilejního 40. roč. Trampské porty - 9. a 10. června 2006. Diváci uvítají zajímavého zahraničního hosta - Krise Kristoffersona. Velmi ráda připravuji postupovou přehlídku Ústeckého kraje - celostátního festivalu poezie ‘Wolkrův Prostějov’ - 24. 3. 2006. Je to krásná akce, prezentují se v ní mladí lidé ve věku 15 - 35 let. Každoročně se zúčastňuje na 40 recitátorů. Další pak jsou významná výročí - 40 let Ústeckého dětského sboru - vyjde CD a uskuteční se větší koncerty - 12. 5. 2006 - 50 let Bendova komorního orchestru - příprava materiálu na koncert je náročná - proběhne pravděpodobně 14. 10. 2006. Ráda bych pokračovala v organizaci komponovaných pořadů pro nejširší veřejnost - Vánoce 2005 a Velikonoce 2006. Spoluorganizuji i další volnočasové aktivity. Nabídky přicházejí stále, např. v r. 2006 bude v Ústí Národní festival komorních a symfonických těles, zahajovací koncert se uskuteční v divadle, menší tělesa vystupují v trmickém zámku, je zde dobré zázemí. Podílet se budu také na organizaci romských festivalů. Dále se připravuje 38. roč. mezinárodní klavírní soutěže Virtuosi per musica di pianoforte - proběhne v listopadu 2006 - v současné době je už ubytování pro soutěžící i jejich doprovod (asi 120 osob) takřka zajištěno. Uvést podrobně veškerý program připravovaný Kulturním střediskem města Ústí n. L. není možné - je velice bohatý a na organizaci náročný. Uvádím jen několik střípků, které beztak dohromady dávají tušit velice pestrou mozaiku. Je to práce, která mě baví a libí se mi její smysluplnost. Mgr. Marie Peterková

   'PRIMÁTOŘI...' a 'PÁTÁ KORÓNA' KNIŽNĚ
V Závěru své publikace 'Naše město, jeho primátoři a význačné osobnosti' paní Helena Borská (* 14. 6. 1928 - † 16. 5. 2004) píše: "Často jsem s trochou nadsázky říkala, že 'všechna kultura pochází z Ústí'. Uvědomte si, kolik význačných osobností zde začínalo kariéru." A my si - už bez nadsázky - dovolíme tvrdit, že právě takovou význačnou osobností byla i sama autorka. Čtenáři NÚP možná vzpomenou stejnojmenného pravidelného seriálu (06/98 - 05/03), který právě v těchto dnech vychází uceleně a u příležitosti udělení 'Ceny primátora města Ústí nad Labem za rok 2004' paní Heleně Borské in memoriam v Muzeu města Ústí n. L. 1. prosince 04 od 18 hod. Nemalým dílem ji podpořilo právě Město Ústí n. L.
* Podzim, resp. zima sebou také vyústila v Antologii Severočeských literátů nazvanou 'Pátá korona'. Jistě vzpomeneme příloh NÚP, tzv. 'Slunečních korón'. Kdo si je oblíbil, má nyní možnost zakoupil knižní vydání o obsahu 61 stran a děl např. těchto autorů: S. Antošová, V. Bartošková (také za vydávající nakl. Kapucín), M. Zlatohlávková, R. Fridrich, P. Jazyk (vl. jménem P. Linhart), L. Muška, P. Stejskal. Básníky českého severu doplňují kresby studentek ústecké UJEP. K oběma těmto publikacím by se zřejmě slušelo říci, že vyšly také díky (ne)malé zásluze Ústecké kulturní platformy '98, o. s., tedy nás (aby bylo jasno).
* A do třetice naší prosincovou literární ochutnávku uzavřeme počinem hudebního a literárního vydavatelství InŽivot, které se zasloužilo o 2 útlé (formátu nejblíže A6) básnické sbírky Karla Šiktance a Ludmily Chábové. Milé, vtipné, hravé, zadumané a dokonce i výchovné a navrch i pro děti.
* Všechny zmiňované kousky zakoupíte v Knihkupectví UJEP (Vaníčkova ul.), galerii Suterén (Palachova 7) a Informačním středisku města Ústí n. L. (Hradiště 9). Nechť se vám líbí!
Ústecká kulturní platforma '98, o. s. (info@ukp98.cz, 47-550 25 75)

   !!! URGOVNÍK !!!


Drahý a nepoučitelný, náš dodavateli programů,
nezapomeň, že UZÁVĚRKA ČERVENCO-SRPNOVÝCH PŘEHLEDŮ 2005 JE DO 15. ČERVNA 2005!!! Programy dodané po tomto datu, sice budou brány v potaz, nicméně neručíme (i když bychom rádi) za jejich aktuální zařazení. Za pochopení děkuje a rychlou ruku přeje
redakce

   LOGO NOVÝCH ÚSTECKÝCH PŘEHLEDŮ

Zde si můžete stáhnou logo NÚP ve formátu jpg, eps, crd.
jpg (7 KB) , eps (168 KB) , cdr (146 KB)


Copyright © 2001 KK & UKP'98

17. so 19.30 THE BOOM & ORCHESTRA - XV. VÁNOČNÍ KONCERT - Kostel sv. Vojtěcha UL
SEVERNÍ POLABÍ OD LITOMĚŘIC AŽ K HŘENSKU - Okolí měst Ústí n. L., Teplic, Litoměřic, Podmokel a Děčína - Sepsal a částečně illustroval V. WACHSMANN - Ve prospěch fondu pro zbudování besedního domu vydala svým nákladem ČESKÁ BESEDA V ÚSTÍ N. L. V PRAZE - Tisk a papír Aloise Wiesnera


"PunkerOi!" - on-line časopis se zaměřením na Punk, Oi!, Ska, HC a Psychobilly scénu...


Guerilla Records

Archiv:

Benefiční festival pro postižené záplavami, výtěžek předán Českému červenému kříži v Ústí n. L.
MAŠURKOVSKÉ PODZEMNÉ - UNDERGROUNDOVÝ MAGAZÍN NEJEN O KONOPÍ - ČASOPIS PRO DĚTI NAD TŘICET - UMĚLECKÝ NEKULTURNÍ OBČASNÍK - ČASOPIS O PODHOUBÍ PODZEMÍ
Festivaly a ostatní akce - zahraniční festivaly - koncerty domácích kapel - zahraniční hvězdy u nás - české luhy a háje - kompletně zaktualizován přehled ZAHRANIČNÍCH FESTIVALŮ!
Festival Mezi proudy pomůže Činoheráku
Virtuální špetka regionálně-lokálního zeměpisu