Jste
návštěvník

regionální internetový magazín
navštivte - www.predprodeje.cz
Atlas města Ústí n. L. katedry geografie PF Univerzity J. E. Purkyně

Kde natankovat v Ústí nad Labem !!!NEJLEVĚJI!!!

novinky z kultury na severu Čech

hokej v Ústí nad Labem

aktuální zpravodajství a předpověď počasí (službu poskytuje ČHMÚ UL)

Předpověď pro ČR zítra Předpověď pro ČR pozítří

15. 11. út 20.00 JOE SMOKIN' KUBEK & BNOIS KING - americká bluesová kapela s novým CD Show Me The Money - NÁRODNÍ DŮM - UL21. 11. po 20.00 PHISHBACHER TRIO - Electric Project 2005 - 2006 (USA) - NÁRODNÍ DŮM - UL11. 11. pá MASTERS OF DILLINJAH - Metro - Atomic UL
OHLÉDNUTÍ ZA AKCIČKOU ANEB CO SEM STAČIL REGISTROVAT
regionální web pro kulturu, sport a společnost...hudební klub & galerie

SPORT
Kalendář akcí - tento týden
KULTURA

 

TRMICKÁ SPIRÁLA

 

SPY GAME

 

PSÍ VOJÁCI

 

BUĎ ŠIKOVNÁ

 

VÁNOCE VE SKANZENU

  CLOU

 

ČESKÁ MŠE VÁNOČNÍ

 

VIRTUOSI PER MUSICA...

  AKTUÁLNÍ AKCE - kultura - sport
Nabízíme Vám otevřenou možnost zaregistrovat bezplatně svou organizaci na webu a též si samostatně dle návodu vkládat nabídky o Vašich akcích či aktivitách pro děti a mládež. (viz. Plánované akce - Seznam zde) - www.usti.ymca.cz   správem webu je mládežnická organizace YMCA.

22. 10. so 19.00 SUPPORT LESBIENS + Another Way - SUPPORT LESBIENS TOUR 2005 - Zimní stadion Teplice29. 9. čt - 26. 11. so Plavky dolů - Muzeum UL
   ZOO - ÚSTEČTÍ LVI
- Konečně jsme se dočkali! Po 14 let trvající přestávce v chovu se do ústecké zoologické zahrady vrátili koncem září králové zvířat - lvi. Pár lvů konžských, který oslavil roční narozeniny ve středu 7. 9. 05, pochází ze ZOO Halle (www.zoo-halle.de). Samec Leon a samice Ronja dorazili do Ústí n. L. v úterý 20. 9. 05. Po krátké aklimatizaci byli v sobotu 24. 9. slavnostně představeni veřejnosti. (Při psaní tohoto článku to je jen harmonogram, který bude v době zveřejnění již za námi.) V ústecké zoologické zahradě nalezli zrekonstruovaný výběh, který před lety patřil jejich předchůdcům, a reprezentativní vnitřní expozici. K obohacení jejich pobytu v zoologické zahradě slouží také program, který se nazývá enrichment. Ústečtí chovatelé převzali základní zkušenosti od kolegů z Halle a postupně budou přidávat i vlastní prvky. Enrichment má v ústecké ZOO mnohaletou tradici, provádí se s úspěchem například u lachtanů kalifornských či medvědů malajských, v posledních letech orangutanů bornejských a slonů indických. Lev jako jediná kočkovitá šelma žije ve smečkách, přičemž samice rodí a starají se o mláďata a také loví. Samci mají především funkci ochránce smečky. Lvice jsou schopny při lovu spolupracovat a díky této způsobilosti uloví podstatně větší a těžší zvířata než jsou samy. Dospělý samec dokáže na posezení spořádat až 40 kg masa. Lvice rodí 1 - 5 mláďat, která po narození váží necelé 2 kg. Prvních půl roku jsou lvíčata zcela závislá na matce, poté se učí lovit pod dohledem, samostatného lovu jsou schopna ve druhém roce života. S příchodem lvů do ústecké zoologické zahrady souvisela řada akcí, které pod názvem ‘Dárkové září v ZOO’ probíhaly v uplynulém měsíci. Stále ještě (až do poloviny října) probíhá v Rádiu Labe (www.radiolabe.cz) velká posluchačská soutěž ‘Po stopách lvů’. Připravila ji ZOO společně s patrony lvů, kterými jsou hokejisté HC Slovan Ústečtí lvi (www.hcusti.cz). Společnými silami také připravují na pondělí 28. 11. 05 velký benefiční ‘Večer pro ústecké lvy’, který proběhne v Severočeském divadle opery a baletu v Ústí n. L. za účasti známých umělců i sportovců. Roman Nešetřil, foto: Petr Slavík (vera.vrabcova@zoousti.cz)

   NOVÁ BYSTŘÍLNA - ČESKO HLEDÁ ÚCHYLA - PÉŤA STEJSKALA

Původně jsem chtěl psát Jirku Paroubka, ale protože jsem zpětnou rekapitulací přišel na to, že píšu veskrze o fajn lidech, zjistil jsem, že by se mi sem ten truhlík moc nehodil. Ještě než se však dostaneme k Péťovi Stejskalů, jedna oprava. Tiskařský šotek minule způsobil, že místo fotografie pana Potužníka z Prahy byl uveřejněn snímek pana Hájíčka z Liberce, člověka z kapely Krucipüsk. Není divu, tito dva byli totiž na snímku vedle sebe a navíc jsou si velmi podobní. Prosil bych redakci o uveřejnění celé fotografie, aby čtenář posoudil sám. V případě, že bude úchylem roku zvolen pan Potužník, zařídím, aby se vítěz mohl sejít s oběma, na jednoho se bude u oběda dívat a druhého poslouchat. Již v příštím čísle budeme míti souhrvn, takže nyní představím posledního kandidáta na titul úchyl roku. Jak jsem již nastínil na začátku soutěže, úchylem se v tomto případě nemyslí člověk nějak zatížený sexuálně (až na básníka Háska) ale osoba vynímečná. A takovým Péťa Stejskal doopravdy je. Když byl mladší než Brežněvova smrt, porazilo tohoto hocha auto a on přišel o jeden orgán. Budu Vás chvíli napínat, ale vzhledem k tomu, že má dceru, to není ten, na který si myslíte. Byla to totiž slezina. Mnohý člověk by vůči životu zatrpkl, zahořkl a prožil jej v koutku - jako předák esóenpé Kladno, nebo cosi podobného - ne však tak náš Péťa. Hravé zvládl vysokoškolská studia (s červeným diplomem), mimo obor své aprobace se sebevzděláním dostal k samotným vrcholům pomyslné pyramidy a dobyvše pole literární vrhl se odhodlaně i do bahna herectví. Se svou družkou Norou Veselou - Tamme maloval v Izraeli kraby na bílo a provokoval tím izraelské ekoteroristy i arabské teroristy. Jeden se pak ze vzteku dokonce před Péťovým příbytkem odpálil, nikomu - kromě sebe - neublížil, a tak vlastně Petr latentně zachránil mnoho lidských životů. Nakonec však byl náš hrdina deportován do vlasti, kde počal svou dceru, vnučku pana Veselého. Jeho touha cestovat a poznávat nové kraje je však neutuchající. V Hispánii je jako doma a je schopen živit se tam stavbou písečných soch stejně jako projektováním staveb budoucnosti. Architektura je jeho druhé příjmení. Je i významný botanik, ale zahrádku zatím nemá. Letos se chtěl vypravit do Afganistanu jako humanoidní pracovník, ale dobří přátelé mu to rozmluvili. Bydlí v Teplicích, v ulici Karla Čapka, což v tomto městě znamená: ‘Dobrá adresa’. Poznáte jej podle holé hlavy, na v současné době z vlasů raší nápis Mi-4, což je pro některé nezasvěcené tajná sekta, ale my, kteří o kostomlatské kauze víme, se tím nedáme zmýlit. Pokud se vám tento kandidát zalíbil, pošlete mu hlasy nu a příští měsíc nás čeká rekapitulace. (hrvn) (wiess.neuvirt@tiscali.cz)

   'PRIMÁTOŘI...' a 'PÁTÁ KORÓNA' KNIŽNĚ
V Závěru své publikace 'Naše město, jeho primátoři a význačné osobnosti' paní Helena Borská (* 14. 6. 1928 - † 16. 5. 2004) píše: "Často jsem s trochou nadsázky říkala, že 'všechna kultura pochází z Ústí'. Uvědomte si, kolik význačných osobností zde začínalo kariéru." A my si - už bez nadsázky - dovolíme tvrdit, že právě takovou význačnou osobností byla i sama autorka. Čtenáři NÚP možná vzpomenou stejnojmenného pravidelného seriálu (06/98 - 05/03), který právě v těchto dnech vychází uceleně a u příležitosti udělení 'Ceny primátora města Ústí nad Labem za rok 2004' paní Heleně Borské in memoriam v Muzeu města Ústí n. L. 1. prosince 04 od 18 hod. Nemalým dílem ji podpořilo právě Město Ústí n. L.
* Podzim, resp. zima sebou také vyústila v Antologii Severočeských literátů nazvanou 'Pátá korona'. Jistě vzpomeneme příloh NÚP, tzv. 'Slunečních korón'. Kdo si je oblíbil, má nyní možnost zakoupil knižní vydání o obsahu 61 stran a děl např. těchto autorů: S. Antošová, V. Bartošková (také za vydávající nakl. Kapucín), M. Zlatohlávková, R. Fridrich, P. Jazyk (vl. jménem P. Linhart), L. Muška, P. Stejskal. Básníky českého severu doplňují kresby studentek ústecké UJEP. K oběma těmto publikacím by se zřejmě slušelo říci, že vyšly také díky (ne)malé zásluze Ústecké kulturní platformy '98, o. s., tedy nás (aby bylo jasno).
* A do třetice naší prosincovou literární ochutnávku uzavřeme počinem hudebního a literárního vydavatelství InŽivot, které se zasloužilo o 2 útlé (formátu nejblíže A6) básnické sbírky Karla Šiktance a Ludmily Chábové. Milé, vtipné, hravé, zadumané a dokonce i výchovné a navrch i pro děti.
* Všechny zmiňované kousky zakoupíte v Knihkupectví UJEP (Vaníčkova ul.), galerii Suterén (Palachova 7) a Informačním středisku města Ústí n. L. (Hradiště 9). Nechť se vám líbí!
Ústecká kulturní platforma '98, o. s. (info@ukp98.cz, 47-550 25 75)

   !!! URGOVNÍK !!!


Drahý a nepoučitelný, náš dodavateli programů,
nezapomeň, že UZÁVĚRKA ČERVENCO-SRPNOVÝCH PŘEHLEDŮ 2005 JE DO 15. ČERVNA 2005!!! Programy dodané po tomto datu, sice budou brány v potaz, nicméně neručíme (i když bychom rádi) za jejich aktuální zařazení. Za pochopení děkuje a rychlou ruku přeje
redakce

   LOGO NOVÝCH ÚSTECKÝCH PŘEHLEDŮ

Zde si můžete stáhnou logo NÚP ve formátu jpg, eps, crd.
jpg (7 KB) , eps (168 KB) , cdr (146 KB)


Copyright © 2001 KK & UKP'98

11. - 15. října - IX. MEZINÁRODNÍ JAZZ & BLUES FESTIVAL
SEVERNÍ POLABÍ OD LITOMĚŘIC AŽ K HŘENSKU - Okolí měst Ústí n. L., Teplic, Litoměřic, Podmokel a Děčína - Sepsal a částečně illustroval V. WACHSMANN - Ve prospěch fondu pro zbudování besedního domu vydala svým nákladem ČESKÁ BESEDA V ÚSTÍ N. L. V PRAZE - Tisk a papír Aloise Wiesnera


"PunkerOi!" - on-line časopis se zaměřením na Punk, Oi!, Ska, HC a Psychobilly scénu...


Guerilla Records

Archiv:

Benefiční festival pro postižené záplavami, výtěžek předán Českému červenému kříži v Ústí n. L.
MAŠURKOVSKÉ PODZEMNÉ - UNDERGROUNDOVÝ MAGAZÍN NEJEN O KONOPÍ - ČASOPIS PRO DĚTI NAD TŘICET - UMĚLECKÝ NEKULTURNÍ OBČASNÍK - ČASOPIS O PODHOUBÍ PODZEMÍ
Festivaly a ostatní akce - zahraniční festivaly - koncerty domácích kapel - zahraniční hvězdy u nás - české luhy a háje - kompletně zaktualizován přehled ZAHRANIČNÍCH FESTIVALŮ!
Festival Mezi proudy pomůže Činoheráku
Virtuální špetka regionálně-lokálního zeměpisu