Kulturní měsíčník města Ústí nad Labem a jeho okolí
    NOVÉ ÚSTECKÉ PŘEHLEDY

    Jste návštěvník

Pravidelné rubriky
Pichlovník namísto ÚVODNÍKU

 • úvodník
 • program - obsah
 • pozvánka do kina
 • bylo, je či bude...I.
 • bylo, je či bude...II.

 • primátoři
 • hvězdné okénko

 • káráme & chválíme
 • ústecké hospody
 • teplické hospody
 • státní vědecká knihovna
 • demo recenze
 • nová bystřílna
 • kontakty
 • odkazy
 • podporují nás
 • návštěvní kniha


   

 

 

Ústí nad Labem

novinky z kultury na severu Čech 

HOKEJ V ÚSTÍ N. L.

Boží masomlejnky existujou a makaj - nenechte se mejlit! Akorát se přesně neví, jestli na vodní pohon, nebo jestli jsou větrný. On je totiž - pokud vím - ještě nikdo neviděl. Jenom pocítil To skoro každej. A kdo ne, toho to tutáč čeká. Uvedu dále pár skvělých příkladů… Ale až pak.
Ono se to z těch důsledků poznat nedá - kdyby byly vodní, vysvětlilo by to mnohé. Např. to, že někdy se prostě musí čekat na větší vodu, aby se něco hnulo. Udeří sucho a všechno stojí. A starejte se sami! A to většinou nikomu moc nejde. Ale to s tím větrem, to máte zrovna tak: najednou prostě bezvětří, nebo ccco - a žádnej kšeft. A pak přijde uragoš a svezou se všichni. Někdy i nevinný. Nevinný v případě Božích mlejnů? Divný, co? No ale nadarmo se taky - i když při jiný příležitosti - neříká 'nebyl doma'. Tak třeba courá častějc. Každopádně, ať už ta energie pochází z jakýho chce zdroje, ať už třeba Pámbíček sám je Akumulátor 2 (protože jednička je, jak v Čechách známo, Svěrák), v dlouhodobém průměru to fungí skvěle. I když třeba výrobní linka určená pro Evropu od Aše na východ od takovýho pětačtyřicátýho až do poloviny osmdesátejch stála. Asi ňákej výpadek. Pink Floyd pro to mají termín 'Momentary Laps Of Reason!' (Chvilkové výpadky rozumu) a udělali z toho celou desku. Ovšem i chvilka či dočasnost - jak v Čechách rovněž dobře známo - mohou být pojmy veeelmi relativní, žeee? Ale nakonec to přišlo a zase jednou mlely, žejo? A my jsme to zažili a to můžem bejt rádi. A teď ty příklady, že ty strojky se neflákaj. Pokusím se to utřídit a seřadit aspoň jakž-takž chronologicky a systematicky.
1. 1974 - Kamarád Úlahel (z Teplic) mě přesvědčil, že Teplice jsou nejgeniálnější místo v Čechách pro začínajícího lékaře a já si sem dal přihlášku, které bylo potažmo bohužel vyhověno.
2. 1979 - Estébák Špíček mě vyslýchá kvůlivá šíření textů Karla Kryla. Drží mě v teplickém 'Pentagonu' celej den, takže mi propadá i stravenka. A zrovna byl - kurrrva - řízek!
3. 1980 - Nejen Stb - jebe mě i pingl Soudek, když chci v hospodě knedlíky s vajíčkem. 'Zkurvili ste mi voko', objasňuje. Marně oponuju, že nejsem z očního. Jsem taky ze špitálu a tím jsem to prosral.
4. 1981 - I zrzek Vykouk nese těžce, že jsem ze špitálu. 'Zkurvili ste mi manželku přes spodek!' Výhovorka, že ani na gyndě nepracuju, je i pro tohoto občana slabá. Trhá mi rukáv božíhodovýho trika a posléze klesá samospádem pod tíhou celoodpoledních piv na Hvězdě.
5. 1982 - Kolega Úlahel, nyní již ex-kamarád (Teplice nesplnily očekávání) odchází z chirurgie na obvod a posílá mi odtamtud baby s údajnými záněty žlučníku, přičemž mu nevadí, že mají třeba 20 let po jeho odstranění. Na dotaz, jestli už zapomněl, že žlučník nedoroste, odpovídá 'To je jedno, ty vole - hlavně, že mám o dva klacky víc, než ty!' a zapaluje si další cigáro.
6. 1990 - Ex-estébák Špíček přichází s haemorrhoidy a pod touto záminkou mu strkám diagnosticky prst do prdele. Činím tak poctivě a s nasazením. Ex-kamarád Úlahel kandiduje do sněmovny za ČSSD a zvyšuje denní dávku cigár ze 60 na 80.
7. 1995 - Seznamuji se s mediální divou Petrowskou a začínám ji oblbovat. Posílá mi veřejné vzkazy a drobná povzbuzeníčka přes svůj bulvární časopis v tom smyslu, že vše je na nejlepší cestě k zásunu.
8. 1996 - Pingl Soudek po velkém holedbání před bitvou prohrává se mnou v sídlištním kulečníkovém turnaji oba zápasy
a rozhryže tágo.
9. 1997 - Zrzek Vykouk je služebně detašován do vzdálenosti 140 km od své přes spodek zkurvené manželky, kterou tím pádem vidí jen jednou za 14 dní. (Nutno dodat, že k její poměrné spokojenosti.)
10. Ex-kamarád Úlahel se ukouřil a umírá v Praze na rakovinu plic.
11. 1997 - Mediální diva se podvoluje pouze rozhovoru pro média, ale jinak nedá. (A nedala. …Se ani vyfotit.)
12. 1998 - Pingl Soudek se konečně v poměrně nízkém věku uchlastává.
13. 1999 - Rozhovor s divou nabízím koženému časopisu Mimóza, tamní paprikové ovšem považují text za příliš expresivní
a zamítají jej.
14. 2000 - Ex-estébák Špíček je přeložen na poštu do Domažlic.
15. 2001 - Otiskuji nezměněný text rozhovoru s divou - kde jinde, než v Nových Ústeckých Přehledech. Diva, odejita svými šéfy z původního bulvárního časopisu, zakládá jiný, stejně bulvární, opakuje se a klesá úrovní. Už se o ní hovoří jen v souvislosti s jejím mohutným popředím a ještě mohutnějším pozadím. Paprikové z Mimózy jsou rovněž potrestáni - Mimóza krachuje.
Stačí? A pak že ty Pámbíčkovy jednoduchý stroje s kolem na hřídeli nemakaj! - Nno!! - A kdo ještě nevěří, ať tam neběží, ale počká si - to stačí. A nějaké dotazy konkrétně k mé osobě a jak to s tímhle systémem mám? No… když jsem byl malej, nechtěl jsem jíst polívku a odmlouval jsem. A Honzovi Kubíkovi jsem jednou jakoby nerad (ale rád!) rozsedl na pískovišti krásnej hrad. A v pozdějším věku jsem často dost sprostě mluvil… Ostatně dosud… A postih? 2001 - Píšu úvodníky do Nových Ústeckých Přehledů. 2002 - Píšu úvodníky do Nových Teplických Přehledů. 2003 - Píšu úvodníky do Nových Severočeských Přehledů. 2004 - Píšu úvodníky do Nových Českých Přehledů. 2005 - Píšu úvodníky do Nových Evropských Přehledů. 2006 - Píšu úvodníky do Nových Světových Přehledů. 2007 - Píšu úvodníky do Nových Galaktických Přehledů. Atd...
Pozn.: Všechna jména a data jsou pozměněna a jejich podobnost s jinými jmény či daty je buďto čistě náhodná, nebo výplodem Vaší nebo číkoliv jiné vztahovačnosti. Jarda Pichlík

 


Copyright © 2001 KK & UKP'98