Kulturní měsíčník města Ústí nad Labem a jeho okolí
    NOVÉ ÚSTECKÉ PŘEHLEDY

    Jste návštěvník

Pravidelné rubriky
ROCK FOR PEOPLE

 • úvodník
 • program - obsah
 • pozvánka do kina
 • bylo, je či bude...I.
 • bylo, je či bude...II.

 • primátoři
 • hvězdné okénko

 • káráme & chválíme
 • ústecké hospody
 • teplické hospody
 • státní vědecká knihovna
 • demo recenze
 • nová bystřílna
 • kontakty
 • odkazy
 • podporují nás
 • návštěvní kniha


   

 

 

Ústí nad Labem

novinky z kultury na severu Čech 

HOKEJ V ÚSTÍ N. L.

5. - 7. 7. 01, Český Brod - MIKE PATTON, APOCALYPTICA, NEW MODEL ARMY... 2 VELKÝ SCÉNY... 9 TISÍC LIDÍ...
Stage BLetos poprvé se vydávám do Českého Brodu na jeden z největších českých festivalů, ROCK FOR PEOPLE, abych tu (tam) mohl zplodit reportáž psanou na... koleně. Do areálu atletického stadionu se od čtvrtka 5. do soboty 7. července přijelo sluncem sežehnout na 9.000 hudbychtivých, svůj set tu na dvou scénách odehrálo 92 místo původně plánovaných 100 kapel (2 odpadly úplně, 7 kvůli bouřce), vychlastalo se 840 sudů dobře chlazené 10° Gambrinus (Kč 17.50,-), ošetřeno bylo 500 lidiček a celý to měli na triku 2 hlavní pořadatelé (P. Fořt & M. [fan]Thomes) + kupa dalších lidiček. Yo a ještě jedna důležitá věc, fakt se mi tam, i přes počáteční obavu, že si sem snad všichni přijeli vožrat/vypálit držku a muzika je pro ně až na druhym místě, líbilo.
Ray Cappo/Shelter - v kotli mezi lidma1. DEN - ČT: Jasný, psát o každý kapele, kterou sem viděl, z prostorových důvodů prostě nelze a tak (sorry) vám, uděláme průřez: 'Plešatí pánové' Wohnout na Áčku svými skočnými sranda songy skvěle zatopili pod kotlem, zahanbit se nenechali ani následující neo-punks, kteří po rozdělení na Čechy a Slovensko prezentují tak trochu Iné Kafe. A co teprv USA hardcoráři Shelter - zpěvák Ray Cappo si na chvíli (od)skočil do davu (viz. foto) a hnedle přišel o botu. 'Tady ji máš ty ču....,' vrátil ji kdosi a v +-22.30 to rozjel napjatě očekávaný Fantomas, projekt ex Faith No More-mana Mike Pattona ('Lidé si myslí, že Fantomas je čirá improvizace, ale ve skutečnosti je všechno do detailu zkomponováno.') + bubeníka Dave Lombarda (ex Slayer). Pro mnohé největší tahák festu se zároveň stal i největším opruzem, wono, skorem hodinu poslouchat různé vzlyky, výkřiky a nářky apod. dá fakt zabrat. Jinak každému co jeho jest. Půlnoc patřila trojici alternativních japonských žíní Exgirl (s bubenicí, která 'u toho' stojí, tedy 'nešlapákuje') hrajících prý mix casio-techno-pop-o-punku. Docela sranda, ale co Pikachu? Loni In Extremo, letos podobně ladění Tanzwut - na závěr přidali 'Ódu na radost'. A co scéna B?: Ví se, že Anna K. 'Nelítá nízko', Mňága stále obývá 'Hodinový hotel' a J.A.R. si rozuměj s 'Bulháry', ale co britští Asian Dub Foundation? Punková výbušnost, elektronická rytmika, orientální inspirace = nebylo nikoho, kdo by se nepohyboval alespoň do rytmu. ADF, to je energie jak blázen, nemáte někdo jejich CD? Doma sice není nikdo prorokem, o čemž by vám dubově ladění Hypnotix mohli vyprávět, ale když slavíte úspěchy po celý Evropě, tak si vás i doma všimnou... I jejich set byl v pohodě, k tomu hra světel, větší obraz na plátně a Badjimovo 'pyžámko'. Nechceš chrápat? Tak hurá na Pulp Fiction.
2. DEN - PÁ: Brzo ráno hledám ve višňovym sadu ustanoveném kempem stan, abych cirka v 10.00 skouk kapelku Vidličky. Ta byla spolu s dalšími 7 vítězi (Dust Inc., Dolores, Votchi, Cosmetic Punk, Status Praesents, Maria Scare, The Lustry) vybrána samotnými posluchači na CD sampler 'Rock For People' a většina z nich si díky tomu na festivalu také zahrála. Líbili se pražští Abigail hrající bez basy zato s cellem, tvrdší Votchi se Sandřiným coverem 'Maria Magdalena', nebo hyper.cyber.coreáři Dust Inc. s další původně pop peckou 'Vogue' (Madonna). Moc neoslovili maďarští Remember, Amíci Calico Soul a, kupodivu, ani další zahr. hvězda - New Model Army. Postpunkoví Britové nedokázali navodit tu správnou atmosféru, jejich výkon, až na některé světlé momenty, působil utahaným dojmem - snad byli spokojeni aspoň jejich skalní příznivci. Vzduchem vlaje finská vlajka, hádejte, na koho se Apocalyptica - nářez na 4 cella (čela - cz)čeká? Ano, řeč je o čtverce konzervatoristů říkajících si Apocalyptica - Eicca, Paavo, Pertta a Antera (bývalý člen, záskok za na zápěstí zraněného Maxe) - usedá ke svým cellům: 'Enter Sandman, One, Master Of Puppets', to je výčet jen některých Metallicovských pecek, k tomu Sepultura a vlastní kousky. I zdálo se mi, že ani jejich set neměl potřebnou šťávu a hoši ho kapku odflákli. Taky mi, parchanti, odmítli dát rozhovor (já: 'Můžu krátké intervjů?' A: 'Krátké?' Já: 'Ano.' A: 'Ne'). Poté velký ohňostroj, tradiční Divokej Bill + Samotáři.
3. DEN - SO: Ráno/dopoledne čekačka na 1 ze 70 volných TOI TOIáků, 1 kohoutek ze 2 mobilních umýváren, 1 pivo točené ve 2 velkých G stanech a kuk na Béčko: Zadoomaní Anhead, s legendární Emisí personálně spjatý Natural vzpomíná největší hit 'Já na to mám', od slovenských (pop)rockerů Žena z lesoparku bych čekal víc, show jak sviň předvedl Honza Křížek resp. Walk Choc Ice, kteří vystřihli i Sex Pistolské 'Anarchy In The UK', špatný nebyl mnohohlavý spolek Nahoru po schodišti dolů band… Už od 14 hod. uvádějící (P. Korál, J. Špulák, Ilja Kučera) hrozí od Francie se blížící bouřkou, na A to mj. ještě stíhají Hájíčkovy natlačenci Krucipüsk, brněnská HC-metal-punková Insania a albem 'Regeneration?' navrátivší se Support Lesbiens. Spíše komorní (ne)nářez prý na podzim vystřídá hlučnější turné. A šmytec, počasí neporučíš a zdraví přítomných, ohrožené zapojenými elektrickými kabely, je přednější: Festival končí a bohužel odpadá např.: Švihadlo, Mig 21, Yonderboi, Echt!, Niki Sudden & Phil Shoenfelt & S. C. Vyštípat se však nenechaj legendární Plastic People Of The Universe - svůj set odehrávají pod plachtovím mobilní hospody. Undroš je halt undroš...
Pařící kotel na Á-čku4. DEN - NE: Večer dumám, jakej vlastně Rock For People byl. Hudební stránka - výtečná, každá z kapel měla co říct a žádná, řekl bych, nebyla jaksi navíc, organizační - bez chyby, návštěvnická - po jisté aklimatizaci taky... Navíc, s pozdějším porovnání s Trutnovem, mi tenhle fest přišel dělaný skutečně 'pro lidi' (for people), nikoliv pro 'ukojení' samotných pořadatelů. Takže je to jasný: na osmym www.rockforpeople.cz nemůžu příští rok chybět!

Zapisoval si a blejskal: Emilio

PS: Díky Jardovi Špulákovi z BENG!u za darování jeho (plus M. Husáka) dítka YEAH! 1990 - 2000, knihy, která na 252 stranách mapuje zahraniční (a kapku i českou) rockovou scénu 90. let.

PSS: Kupu dalších fotografií z festivalu klikejte na Přehledových i-stránkách: www.usti-nl.cz/nup/fotoarchiv/rfp.htm

 


Copyright © 2001 KK & UKP'98