Jste
návštěvníkregionální internetový magazín
navštivte - www.predprodeje.cz

novinky z kultury na severu Čech

hokej v Ústí nad Labem

aktuální zpravodajství a předpověď počasí (službu poskytuje ČHMÚ UL)

Předpověď pro ČR zítra Předpověď pro ČR pozítří


  PICHLOVNÍK NAMÍSTO ÚVODNÍKU

Byla jednou jedna Popelka
Docela vám pěkná prdelka
Ale ouha:
Copak jí to z kapsy čouhá?
Koukám -
Ňáká nesplněná touha…
(Zpívá se na melodii ‘The Singer Not The Song’ Jaggera/Richardse, český text (pic))

A pak štěstí došla. Potud oficiální pohádka. Ta je ovšem jenom ideálním modelem. Aplikované procesy se odvíjejí někdy trapně odlišně - co příběh, co osud, co člověk… A to (zatím) nemluvím o Popelácích či přímo popelářích. Popel popeli… - ale to jsem tu už inzeroval minule ústy Davida Bowieho, pokud si to někdo přeložil.

Tak jsem na tohle téma přemejšlel (protože i TO se mi občas kupodivu stává) a dospěl jsem ke zjištění, že už nic neplatí. Jako že vono ani v jinejch resortech už neplatí zákony, který platily před nedávnem. (Teď co je to ‘nedávno’, žejo ? Nedávno tu například byly jenom přesličky… ale TAKOVÝ nedávno, jak by princ Bystroň - bratranec zajisté každého Laskavého Čtenáře - jistě pochopil, opravdu nemyslím.) A neplatěj proto, že - jak můžem všichni vidět - Popelka už nemusí umět vůbec nic. Ale vůbec! (Jo, ještě jednou a tlustě - píšu to tak proto, že mi to EŠTĚ FURT nedělá kroužky nad velkým ‘U’, resp. jsem zapomněl, jak mě to příbuznej Pavel ‘Sapér’ Vodička naučil - jinak bych ‘vůbec’ napsal jednou provždy velkým písmem.) Ale abych se vrátil k tý Cinderelle amerických autorů (ať se jeskynní lidé klidně zdezorientují), domácky na pět ‘Cindy’: ta původní se musela jinak otáčet! S koštětem se ohánět, v čočce a hrachu se hrabat, dokonce s ptákama se kamarádit (no to sem si naběh - to přece ty dnešní asi musej taky, ovšem víc si při tom vybírat - voni jsou i větší opeřenci, než holubi), ale CO teda ty dnešní ‘Popelky’, s dovoBOlením… Těm, jak se zdá, zbyla skořápka - a to ještě JAK KDY (viz nezávazně rozvinuto v ‘Káráme’) - a drzost. Pak ještě různý strejdové… no a potom už fakt (fuck?) jen ti ptáci. Ale nic ZE SEBE. Myslíte, že by uměly uvařit guláš nebo zamést schody? No to jste upadli!!! Dívali jste se přece taky na tu volbu!? Myslíte, že by některá z uchazeček řekla něco koherentního… né, co to plácám, chci říct řekla vůbec NĚCO… třeba na otázku, jakej vliv mají fekálie ledních medvědů na korozi zemský osy nebo jak má Sněhurka vykázat pracovní úvazek osmýho přistěhovalýho, nepojištěnýho trpajzlíka? Divili byste se, ale takový a podobný otázky bejvaly ve hře - mnoho let tomu - a abonentky na ně odpovídaly se střídavým (ne)úspěchem a podle toho se právě poznala pohotovost, schopnost improvizace (která je hlavním kritériem inteligence), kultivovanost… a jinééé… Jenomže otázky tohoto druhu už dnešní organizátoři voleb radši neriskujou - protože asi vědí, proč.

A ti Popeláci? Ti to mají možná ještě jednodušší, protože diskriminace opačného pohlaví se od dob reálného socjálizmu ještě neoddrolila. To se pak můžou klidně prsit jakýkoliv Vlastíci, Bendíci, Zbyndíci a jiný pindíci (jó, už opisuju sám ze sebe, ale když jinej příměr by prostě nesed) a jiný vyrychlokvašený objevové. Klasik buránek českej Honza musel aspoň zabít draka nebo něco uhodnout. Mimo všechny kategorie pak zůstává Gipsy, jehož ‘level’ je tady opravdu zcela ojedinělej, bezprecedentní a po posledním albu i bezkomentářní… samozřejmě až na moji drzou a vzhledem k vývoji složení populace brzy jistě přesdržkovou recenzi na jiném místě tohoto čísla.

Ale nenutno hnát to takhle do ultima. Jako příklad bohatě stačí ti přežilí superstars. Nebo hvězdná pěchota. Co si kurva myslej? Že když si vyberou osvědčenou písničku, vona jim to vyhraje sama, i při tom hovně, který uměj a který ještě televize rozšlápne, aby víc smrdělo? Znám lidi (bohužel je takovejch málo), co si to doma zkusili v koupelně, natočili na magič a pak se poslechli. A to rozhodlo: šli na pivo. Většina se v tom ale chce popelit buď jak buď …a chyť jak chyť… koho či sebe za co - vsjo ravno. A neslyší se a nevidí. A nehmatají a nečuchají. A ani s tou chutí to nebude valný, protože popel, jak víme, je hořkej. A jiný zas na to jdou tak, že píšou za každou cenu dlouhý články, aniž by se naučili čéésky. Tak abych náhodou někomu někoho nepřipomněl, končím. A co jsem tím chtěl říct? Že fandím těm opravdovejm Popelkám (a Popelákům), co něco uměj a nejsou vyhoněný práškama, nýbrž se vypiplaly(i) z těžkejch podmínek, jako třeba Natalie Imbruglia, Melanie Safka, Edison, můj děda, Ringo Starr, Vláďa Mišík, et céteří… A taková Dylanova stylizovaná Cinderella by tady ten zpustošenej kout pěkně vygruntovala - kdo ví, o čem mluvím, ať se mi ozve, dostane panáka (ale moc se nebojím…) Cinderella Rockefella Sonyho & Cher je pak už z úplně jiný party.

Takže nevím ani jak
Konec pochybností konec tísní
Jsem si jistej - je to tak:
Je to zpěvákem - ne písní


Yarda Pichlík 

Copyright © 2001 KK & UKP'98

Archiv:MAŠURKOVSKÉ PODZEMNÉ - UNDERGROUNDOVÝ MAGAZÍN NEJEN O KONOPÍ - ČASOPIS PRO DĚTI NAD TŘICET - UMĚLECKÝ NEKULTURNÍ OBČASNÍK - ČASOPIS O PODHOUBÍ PODZEMÍ

Virtuální špetka regionálně-lokálního zeměpisu