Jste
návštěvníkregionální internetový magazín
navštivte - www.predprodeje.cz

novinky z kultury na severu Čech

hokej v Ústí nad Labem

aktuální zpravodajství a předpověď počasí (službu poskytuje ČHMÚ UL)

Předpověď pro ČR zítra Předpověď pro ČR pozítří

  ROZHOVOR

PUSA PLYŠÁKOVI A MOTÝLÍ KABÁTEK…
POSLEDNÍ SLOVA JAROMÍRA JANATKY

Pane Janatko, na oslavě 9. narozenin Nových ústeckých přehledů v klubu Circusu na mě místní názoroví vůdci a arbitři vkusu uhodili. Prý ať se přiznám k tomu, že jsem vy! Honza Kvasnička mě držel pod krkem, jeho slečna mě lechtala na patách, Fred s Romanou mi spílali v neznámém utamtamánském jazyce, Martíček s Maky mě obluzovali hořící tyčinkou s tajemnými oleji a Emilio s Mychadlem tančili výhrůžný tanec kmenů od jezera Ukerewe… To mě mrzí, pane redaktore. Jak to nakonec dopadlo?

Probral jsem se u trmické teplárny. Zřejmě mě omámili drogou kaliapra, protože jsem se choval mírně bláznivě. Po recepční v podniku jsem chtěl, aby mi vyvolala generálního ředitele. Tomu jsem do telefonu vysvětloval, že jsem reportér a chci se podívat do komín u . Nakonec mě vyvedla ochranka. Pomohla mi stopnout jugoslávského cikána, který mě odvezl do města. Pane redaktore, je smutné, že jste kvůli mně měl takové nepříjemnosti.

Děkuji za vyjádření soustrasti, pane Janatko, vytapetuji si jím pokojíček. Pojďme tedy mým pronásledovatelům dokázat, že skutečně existujete, aby mě příště nechali žít. Můžete se čtenářům představit? Ale ovšem. Jsem asi čtyřicetiletý člověk, bývalý učitel. Ze školství jsem odešel za lepším do oblasti marketingu.

Ve vašich příspěvcích je znatelné výrazné povědomí o situaci a kuloárech labskoústecké ho společenské ho a kulturní ho dění. Přesto nejste insiderem, protože vás nikdo nezná… Tyto informace čerpám pouze zprostředkovaně. Z Přehledů, dalších místních tiskovin, internetových portálů, jejich návštěvních knih a blogů. Následovným literárním ‘dýdžejingem’ s tímto materiálem se odreagovávám od úmorné práce copywritera.

Dýdžejing nebo jakýsi literární sampling je vhodný název pro ten váš způsob psaní. Vynalezl jste ho sám? On ten princip je asi po pár článcích zřejmý a není úplně originální. Jestli znáte Celebrity Milana Kozelky, tak je to v podstatě to samé. Nebo Celebritánie Jana Nejedlého, kolegy z reklamky. Dosazuji reálné lidi do fikčních situací. Humorné to je ale spíše jen pro ty, kteří inkriminované postavy znají, případně jimi sami jsou. Pro člověka, který se v místním dění vůbec neorientuje, je to hodn ě béčková a nudná groteska. Mí přátelé to třeba vůbec nechápou.

Má tento váš literárně-publicistický postup nějaké pozadí, nějaké odůvodnění? Chcete jím něco sdělit? Snad se to dá brát jako vzkaz vám, kulturníkům, aby jste se nebrali příliš vážně. Snaha dát vás dohromady v podivných a skandálních souvislostech, abyste si uvědomili, že obrábíte stejnou půdu, a že proto nemá cenu se izolovat a nezajímat se o to, co dělá druhý. Vzkaz čtenářům, že jakákoli veřejná sféra je v podstatě konstruovaná, že lidé, které znají z novin či plakátů, nejsou žádní polobohové, že jim tedy nic nebrání zapojit se taky atd. Nechtěl bych to ale spoutávat svými interpretacemi. Všechno, co při čtení těch příspěvků kohokoli napadlo, je adekvátním výkladem.

Dosud jste články dodával do každého čísla přehledů. Budete v této frekvenci pokračovat i nadále? Myslím si, že po uveřejnění tohoto rozhovoru by ty články už příliš nefungovaly. Kromě toho mi asi už došla inspirace, omrzelo mě to.

Co tedy teď budete dělat? V noci poslouchat oddechování spících, kterým se o mě nezdá sen.

Pane Janatko, děkuji za rozhovor. Jménem všech nadšených čtenářů vašich příspěvků posílám pusu vašemu nejoblíbenějšímu plyšákovi. Děkuji, pane redaktore. Vám i čtenářům na oplátku bublifukuji kouzelný kabátek z nejjemnějších motýlích křídel. Když vám nebude dobře, vždycky se do něj schovejte. To pomáhá…jarobal@seznam.cz

Pozn. red.: Rozhovor byl veden prostřednictvím e-mailu, pan Janatka chtěl zůstat v anonymitě. Z toho důvodu neuvádíme ani jeho fotografii. 
Copyright © 2001 KK & UKP'98

Archiv:MAŠURKOVSKÉ PODZEMNÉ - UNDERGROUNDOVÝ MAGAZÍN NEJEN O KONOPÍ - ČASOPIS PRO DĚTI NAD TŘICET - UMĚLECKÝ NEKULTURNÍ OBČASNÍK - ČASOPIS O PODHOUBÍ PODZEMÍ

Virtuální špetka regionálně-lokálního zeměpisu