Jste
návštěvník

regionální internetový magazín
navštivte - www.predprodeje.cz
Atlas města Ústí n. L. katedry geografie PF Univerzity J. E. Purkyně

Kde natankovat v Ústí nad Labem !!!NEJLEVĚJI!!!

novinky z kultury na severu Čech

hokej v Ústí nad Labem

aktuální zpravodajství a předpověď počasí (službu poskytuje ČHMÚ UL)

Předpověď pro ČR zítra Předpověď pro ČR pozítří
YMCA Ústí n. L.25.1. st - 28.1. so FESTIVAL KULT 200625. 11. pá - 26. 1. 06 10.00 - 22.00 čt Ledové kluziště - Atrium Ústí n. L. (mezi Mírovým a Lidickým nám.)OHLÉDNUTÍ ZA AKCIČKOU ANEB CO SEM STAČIL REGISTROVAT4. 1. st 11.00 Slavnostně otvíráme nový projekt Klubu Teenagerů...
Ústecký hudební festiválek...

regionální web pro kulturu, sport a společnost...hudební klub & galerie
SPORT
Kalendář akcí - tento týden
KULTURA

 

Alianční týden modliteb

 

100. VÝROČÍ CHRÁMU SV. JOSEFA

 

KŘEST CD ORCHESTRU MUZIKUS

 

ELEND CUP ’06

 

IX. PLES VŠECH ÚSTEČANŮ

  PAGANINI - PREMIÉRA

 

KAREL STEIGERWALD

 

DARK SIDE

  AKTUÁLNÍ AKCE - kultura - sport
Nabízíme Vám otevřenou možnost zaregistrovat bezplatně svou organizaci na webu a též si samostatně dle návodu vkládat nabídky o Vašich akcích či aktivitách pro děti a mládež. (viz. Plánované akce - Seznam zde) - www.usti.ymca.cz   správem webu je mládežnická organizace YMCA.

22. 11. út - 28. 1. 06 so Rómské obrození - výstava - Muzeum Města Ústí n. L.1. 12. čt - 28. 1. 06 so Jadranské ostrovy - výstava fotografií - Muzeum UL
   ZOO - Lenochod dvouprstý
Ve středu 7. 12. 05 v ranních hodinách došlo v ústecké zoologické zahradě k radostné události. V pavilonu exotária se po hladkém průběhu zdařil porod mláděte vzácného lenochoda dvouprstého. Mládě se bezprostředně po porodu zavěsilo na hruď matky a velmi brzo začalo také sát mateřské mléko. Na této stravě bude závislé během prvního měsíce života, poté je schopné částečně přijímat klasickou potravu. Hlavní součástí lenochodího jídelníčku je listí, ovoce a různé bobule. Na hrudi matky bude zavěšeno zhruba prvních 9 měsíců, poté bude již zcela soběstačné. Současný chovný pár lenochodů dvouprstých je v ústecké ZOO od února 1999. Oba rodiče pocházejí z odchytu ve volné přírodě, z toho důvodu není známo jejich přesné datum narození. Letošní mládě je již čtvrté v řadě, což je v zajetí u těchto příslušníků řádu chudozubých opravdu unikátní. První mládě se narodilo v červnu 01, jednalo se o samečka, který byl koncem r. 2002 přemístěn do ZOO Plzeň (www.zooplzen.cz). V říjnu 02 se narodil další sameček, který odešel v říjnu 04 do ZOO Bratislava (www.zoobratislava.sk). Třetím mládětem, narozeným v květnu loňského roku byla samička, která od června tohoto roku rozšířila chov lenochodů v ZOO Duisburg (www.zoo-duisburg.de). Lenochodi dvouprstí žijí ve volné přírodě na rozhraní Střední a Jižní Ameriky od Nikaraguy po severní Peru. Prakticky celý život tráví na stromech, zavěšeni hlavou dolů. V této pozici spí, přijímají potravu, páří se i odchovávají mláďata. Na zem sestupují velmi výjimečně, zpravidla pouze za účelem vykonání tělesné potřeby. Vzhledem k jejich zpomalenému metabolismu k tomu dochází v průměru jednou za 10 dní. Pokud lenochod sestoupí na zem stává se snadnou kořistí různých predátorů. Protože nemá vyvinuty odpovídající svaly, je schopen se po zemi pohybovat jen velmi pomalým plazením, přičemž se přitahuje silnými drápy. Vzhledem k způsobu života jim jako jediným zvířatům roste srst obráceným směrem, tzn. od břicha k zádům. Zajímavostí je, že příbuznými lenochodů (patří do stejného řádu chudozubých) jsou také mravenečníci nebo pásovci. V ústecké zoologické zahradě obývají lenochodi velkou přirozenou expozici na pavilonu exotária. Společně s nimi v expozici žijí také kotulové veverovití (ti projevují o mládě velký zájem), leguán zelený, želva amboinská a dlouhokrčka australská. Roman Nešetřil, foto: Ing. Věra Vrabcová (vera.vrabcova@zoousti.cz)

   TEPLICKÉ HOSPODY A NOVÁ BYSTŘÍLNA: VEČEŘE S ÚCHYLY

Jsou lidé úchylní více a lidé úchylní méně. Koncem minulého roku jsem uzavřel soutěž týkající se toho, kdo je největším úchylem našeho kraje. Pravda, vybíral jsem pohříchu ze svých známých, jednak z obavy žaloby (ani populární právník Mareček není všemocný, i když je žhavým kandidátem na výhru v soutěži Zlatá hokejka ústeckého kraje, o níž se dozvíte, až přijde správný čas) a za druhé, věren principu neurčitosti, že nemohu-li posuzovat objektivně sebe, okolí nezaujatě soudit dovedu. Nakonec jste rozhodli Vy, a tak jako se v soutěži VyVolení stal vítězem populární teplouš Vladko, vítězem ČhÚ se stal oblíbený heterosexuál MUDr. kpt. Jaroslav Pichlík, známý mj. tím, že svůj ukazováček strká do konečníku v podstatě komukoli bez rozdílu pohlaví, věku, rasy, náboženství a politického přesvědčení. Druhým v řadě byl populární hydrometeorolog Mgr. npor. Martin Novák, proslulý tím, že ve vztahu k Pichlíkovi je vždy druhý - oproti MUDr. kpt. je ‘jen’ Mgr. npor. A navíc jeho žena má menší kozy než Pichlíkovo (což ovšem neznamená, že by je měla malé). Oproti geji Vladkovi však tito heterouši stojí svým vzděláním na jiném místě a svými úchylkami (i když s. Paroubek nás teď vlastně přesvědčil, že být bukvicí je normální) úplně jinde.
Večer s úchyly jsem sponzoroval sám, tzv. z vlastní kapsy. Chudáci děti, měly pak žebravého Ježíška! Ale slíbil jsem to a chlap, kromě toho že byl na vojně (v mém případě téměř celé 4 hodiny, než jsem dezertoval), opíchal cikánku (jedný jsem dal francouzáka, ale neříkejte to mý manželce), sleduje fotbal (jednou jsem se kouknul), tak zejména drží svoje sliby. Sliby - chyby, nakonec i Pichlík i Novák dopláceli po kilu. Setkání proběhlo, kde jinde, než v populární TP restauraci Csárda v Baarově ulici. Jednak to nemám daleko od domova, jednak se tam dobře vaří a i skutečný gurmán odkojený kuchyní Nero Wolfa si tam přijde na své. Novák si jakožto druhý nesměl vzít s sebou nikoho, Pichlík si jako hosta vybral svou manažerku a zároveň partnerku paní Alenku. Vzhledem k výzdobě lokálu tak občas proběhla Alenka za zrcadlem a při pohledu na tuto dámu, naslouchající naší debatě, měl jsem dojem, že občas i v říši divů. To je ale v naší malé societě běžné. Na našem kraji je úžasné, že největší úchylové dosahují vysokoškolských titulů mávnutím ruky a vysokých vojenských hodností jakoby se nechumelilo. Úchyl MUDr. Pichlík zdůraznil, že si chtěl s sebou vzít gumovou rukavici, jíž si před penetrací kloaky kohokoliv navléká na ruku. Věc napravil Úchyl Mgr. Novák, jenž zaběhl do nedaleké večerky a přinesl balíček prezervativů, jež odborně lékaři nasadil na prsty. Vyjevené prodavačce udýchaně sdělil, že šprcky potřebuje pro lékaře. Ano - zvolili jste vy a opravdu jste nemohli zvolit lépe.
Během večera jsem pak přítomným vyprávěl o zloději Maletovi, s nímž jsem seděl v kriminále. Moje nejnovější a zaručené informace o tomto jedinci jsou takové, že vlastní celou škálu žloutenek a plive po policistech dle sympatií - Áčko nebo Céčko. Tam také podle mne nejdále došla jeho znalost abecedy. Mgr. Novák má novou televizi a tím dospěl k tomu druhému nejlepšímu, co od života očekával. K premiéru Paroubkovi nemá kladný vztah, ale to se v okruhu mých známých stejně dá očekávat od každého. MUDr. Pichlík byl nadšen (ostatně jako všichni) kvalitním jídlem a vzkazuje svým voličům: Za tohle Vám, co jste mne volili, klidně vsunu prst do konečníku (řekl to lidověji) klidně i po pracovní době. Do závěrečného fotografování se zapojilo celé osazenstvo Csárdy včetně personálu (kromě něj v tuto pozdní hodinu jsme tam už byli stejně jenom my) a pohoda kulminovala. MUDr. Pichlík nemá k premiéru Paroubkovi kladný vztah, a tak se dá jen na závěr říci: moji úchylové mi rozumějí a zaplať pánbů za ty dary. (hrvn) (wiess.neuvirt@tiscali.cz)
PS: Večer se vedla sáhodlouhá debata, zda úchylem neměl přeci jen být Hásek, ale po zážitku z Mladé Boleslavi, kde se plazil po jedné dívčině a celý se u toho klepal jako osika, rozhodli jsme že ano, ale že je zároveň dobře, že ne.

   ROZHOVOR ROZHOVOR ROZHOVOR ROZHOVOR - Josef Formánek x Míša Pavelková

Jako blesk se před 2 lety snesl na český knižní trh nový literární objev - debutující spisovatel, jehož humorně a zároveň smutně, s notnou dávkou fantazie pojatý cestopisný román Prsatý Muž a zloděj příběhů se rázem stal bestsellerem. Za neobyčejným jménem Josef Formánek se skrývá neobyčejný talent.

DO jaké míry je knížka Prsatý muž autobiografická?
  Jako je autobiografická každá knížka, ať je to vědeckofantastický příběh nebo román. Každý autor do ní promítá svůj život, co zažil, slyšel plus svojí fantazii.
Co má David Zajíc z Josefa Formánka?
 Kdysi jsem měl společného to, co má David Zajíc na začátku knihy, a to takovou touhu hledat a objevovat stále nové věci. Dnes s ním mám společného to, co prožívá on na konci knihy. Chuť se zklidnit a být také občas sám.
Proč píšete?
 Protože neumím nic jiného, co by mě zároveň tak bavilo. Uměl bych možná dělat i jiné věci, ale ty už jsou za mnou a je to uzavřená kapitola a zároveň mě na psaní láká to, že jsem sám svým pánem a na chvíli, a to se nechci rouhat, se cítím jako bůh ve svém vesmíru, kdy postavám určuji co, mají dělat a oni mě stejně jako, skuteční lidé skutečného boha neustále překvapují, tím co dělají a kam se vyvíjejí. Když to opravdu jen trochu jde, píšu jen věci, co mě samotného pobaví nebo rozesmutní a to jsou chvíle, kdy to fakt stojí za to.
David nesnáší a nežije nudný život. Považujete se za bohéma?
  Nevím, někomu se to může zdát, protože chodím třeba pozdě na schůzky. Věci, co někdo považuje za důležité, tak já je zase považuji za méně důležité a obráceně.
Jaké měl Arnošt Lustig připomínky ke knize?
  Aby nebyla zbytečně rozkecaná. Poradil mi abych jí trochu v úvodu zkrátil, tak jsem poslechl a dneska to oceňuji, protože čím víc píšu, líbí se mi kratší a stručnější věty. Asi proto jsem si oblíbil umění japonské minimalistické básně Haiku, zdá se mi to takové vybroušené… jako diamant.
Proč román a ne knížka cestopisných reportáží?
  Protože, když jsem byl šéfredaktorem Koktejlu, nemohl jsem si v postatě dovolit napsat cestopisnou knížku, ve které by se objevovaly nadpřirozené věci. Kde hlavní hrdina potká šamany a je u vyvolávání ďábla, vidí věci mezi nebem a zemí. To by si čtenáři Koktejlu mysleli, že sem se zbláznil, proto jsem zvolil formu, která to unese, a tou je román.
Pamatujete si na dobu, kdy jste začínal Prsatého muže psát?
  Ne, protože jsem ho psal 7 let, tak se mi to vzájemně promíchalo, nemohl bych ten okamžik říct přesně.
Změnila se kniha během toho, co jste jí psal?
 Určitě neměla ani stejný název. A musím říct, že ne autor si dělá s knihou co chce, ale román si dělá s pisatelem co chce, a vás to pak na konci knihy překvapí, kam se příběh dostal.
Plánujete film o Siberutu?
 Plánuji, ale protože produkce bude stát hodně peněz, času a úsilí, nevidím to v dohledné době. Nicméně mám asi 30 hodin hrubého materiálu ze Siberutu, kde by bylo pro diváky zajímavé ty věci vidět a mít k tomu komentář - co ty lidi dělají… že tancují… ale ne jen že tancují, ale že právě ten a ten tanec proto a proto. Chci, aby u toho byly titulky, když si domorodci povídají, aby bylo i vidět co ty lidi v běžném životě řeší. Takže si myslím, že bude vidět i zákulisí, aby to nebylo jen prvotní opojení divokým světem a pomyslným tropickým rájem.
Kdybyste měl krátce říci o čem kniha Prsatý muž je….
 O dobru a zlu v nás a o tom, že ďábla nemusíte potkat jen v tropickém pralese,ale kdekoliv.
Stal jste se rekordmanem, napsal knihu Létající jaguár, jak to začalo?
 Byla to taková sázka mezi mnou a nakladatelem. Chtěl, abych navázal na úspěch Prsatého muže, kterého se prodalo 32.000 výtisků v 6ti vydáních během jednoho roku. Já mu řekl, že nejsem stroj, abych vyplivl novou knihu na požádání a on na to, že tedy nejsem žádný spisovatel. Tak jsem mu jako každý ješitný chlap řekl, fajn, já ji napíšu a ty jí musíš, za stejnou dobu, co jí budu psát, vydat, vytisknout a distribuovat. On odpověděl, to není problém, jestli ti to bude trvat stejně dlouho jako u Prsatého muže… A tak jsem se to snažil napsat v době co nejkratší. Stihl jsem to za 11 hodin a 19 minut. Stala se tak prý nejrychleji napsanou knihou na světě.
Kdo je podle vás vůbec spisovatel?
 Ten, který dokáže svými příběhy lidi zaujmout nebo rozčílit na tolik, aby měli chuť si opatřit jeho další knížku a opět s ním mohli souhlasit nebo nesouhlasit. Asi je to člověk, který píše soustavně další a další příběhy, jakoby ta jeho práce nebyla nikdy hotová. Nebojí se riskovat a vsadí všechno na jednu kartu a zkusí se tím živit. Žádná zadní vrátka. Buď a nebo.
Proč jste odešel z Koktejlu, který jste spolu s Miroslavem Urbánkem zakládal?
  Protože jsem Koktejlu už nedával tolik, jako na začátku a on mě už taky tolik nenaplňoval. Nebyly žádné nové věci, které by mě bavily a dávaly další podněty. Vždycky, když vystoupám na nějaký kopec, tak místo abych na něm chvilku setrval, rozhlížím se z něho zase po další hoře. Jsem takový cestovatel ve svých vnitřních horách.
Na čem teď děláte?
  Na knížce, co se odehrává za války a je o takový variantě českého a smutného Forresta Gampa
Co ještě chystáte mimo knihy?
  Nashromáždil jsem kompletní sbírku mentawaiské kultury, myslím jednu z největších na světě. Všechno z jejich života, mimo chýše. I pohřební desky, rituální předměty nebo i kánoe vyřezaná z jednoho kusu stromu. Bylo to vystavené v Národním muzeu v Praze a pak to putovalo po českých muzeích. Jenže tímhle putováním se ty předměty nenávratně ničí. Uvažuji o tom, že bych je věnoval nějakému muzeu do stálé expozice - třeba Ústí nebo Praze. Představoval bych si výstavu, která s vámi komunikuje. Návštěvník by si mohl vyhledat a poslechnout různé typy šamanských i nešamanských písní. Zalistovat herbářem léčivých rostlin, které sbírají mentawaiští šamani, zkusit si v muzeu něco mentawaiského vyrobit. Mělo by to být celé hravé a interaktivní, přátelské k lidem, návštěvníkům.

Míša Pavelková

   POSEZENÍ… NAD NOVÝM KALENDÁŘEM S ING. JANEM LOŠŤÁKEM

Na začátku každého roku se objevuje značné množství kalendářů, to není nic neobyčejného. Ale naše vyprávění je kalendáři, který je opravdu zvláštní a krásný hned z několika důvodů. Ing. Jan Lošťák zastupuje jako spolumajitel v našem městě významnou firmu NTD Group, a. s. (www.ntd.cz), která svým zákazníkům poskytuje komplexní služby v oboru městské a dopravní infrastruktury. Jejich činnost je rozsáhlá. Ing. Lošťák vysvětluje, že se počali prezentovat na poli jiném, než jenom vyloženě odborném, už před několika lety. Nejdříve to bylo v r. 1993, kdy se rozhodli uvést novoročenky jinak. Spojili se se známým ústeckým umělcem Miroslavem Hourou a požádali ho o grafické návrhy. Spolupráce začala velmi úspěšně. A tak ji v r. 1999 rozšířili o kalendáře. U prvního se hlavním námětem staly kopie obrazů M. Houry. Nápad měl úspěch a vznikla tedy tradice. Spojuje se vždy několik umělců, aby kalendáře byly pokaždé jiné a měly uměleckou úroveň. J. Lošťák říká: ‘Vždy nejprve zasedneme s M. Hourou a vymýšlíme. Například v r. 2000 jsme uvedli Prahu - město kultury. Kalendář byl doplněn Boudovými (syn Cyrila Boudy) grafickými motivy. Z jeho úspěchu jsme měli radost.’ Jaká následovala další témata? ‘Uvedu snad nejúspěšnější - Žena a zvěrokruh pro r. 2002. Náplň tvořila Hourova grafika a verše Jana Skácela. Samozřejmě jsme měli souhlas paní Skácelové. Kalendář byl vysoce ceněný v Hospodářských novinách, získal 4 z nejvýše možných 5ti hvězdiček, což je velký úspěch. Velmi si toho považoval i M. Houra. Jsem přesvědčený, že je to význačný grafik, autor mnohých vynikajících uměleckých děl a v Ústí mi připadá rozhodně nedoceněný. V Ústí žije a pracuje od r. 1960. Přitom na mezinárodních soutěžích grafiky ExLibris obdržel už 13 cen. Od r. 1967 je členem SČUG Hollar (www.hollar.cz). Uskutečnil přes 130 samostatných výstav, z toho 10 v zahraničí. Naše firma s ním úzce spolupracuje. Takovéto aktivity rádi podporujeme. V kalendáři na r. 2006 jsme se rozhodli prezentovat víno a Velké Žernoseky, kde je krásně a žernosecká vína odedávna patřila k nejznámějším českým a nejkvalitnějším a pro své vynikající vlastnosti byla často přirovnávána k rýnským. Např. Tramín a Burgundské bílé z Velkých Žernosek patří stále k našim špičkovým. Známé i kvalitní jsou červené odrůdy Svatovavřinecké a Modrý Portugal. Pro nový kalendář, jenž nese název IN VINO VERITAS, se spojili František Šmahel (fotografie), samozřejmě M. Houra - podílí se graficky. Další je paní Karla Erbová se svými romantickými verši. Je to autorka, která v r. 1999 získala cenu Jana Zahradníčka za českou poezii. Nesmím zapomenout i na texty o víně a vinařství, které významově doplňují příslušná měsíční znamení. Kalendář připravila tiskárna Jiří Bartoš - SLON. Předávat takový kalendář bude radost. Představuje náš region opravdu jedinečným způsobem. Je samozřejmě neprodejný. Jeden výtisk předáváme každoročně Muzeu města Ústí n. L. V podobném duchu vznikla i novoročenka PF 2006. M. Hourovi se opravdu povedla. Přejeme si společný úspěšný rok 2006.’
Mgr. Marie Peterková

   'PRIMÁTOŘI...' a 'PÁTÁ KORÓNA' KNIŽNĚ
V Závěru své publikace 'Naše město, jeho primátoři a význačné osobnosti' paní Helena Borská (* 14. 6. 1928 - † 16. 5. 2004) píše: "Často jsem s trochou nadsázky říkala, že 'všechna kultura pochází z Ústí'. Uvědomte si, kolik význačných osobností zde začínalo kariéru." A my si - už bez nadsázky - dovolíme tvrdit, že právě takovou význačnou osobností byla i sama autorka. Čtenáři NÚP možná vzpomenou stejnojmenného pravidelného seriálu (06/98 - 05/03), který právě v těchto dnech vychází uceleně a u příležitosti udělení 'Ceny primátora města Ústí nad Labem za rok 2004' paní Heleně Borské in memoriam v Muzeu města Ústí n. L. 1. prosince 04 od 18 hod. Nemalým dílem ji podpořilo právě Město Ústí n. L.
* Podzim, resp. zima sebou také vyústila v Antologii Severočeských literátů nazvanou 'Pátá korona'. Jistě vzpomeneme příloh NÚP, tzv. 'Slunečních korón'. Kdo si je oblíbil, má nyní možnost zakoupil knižní vydání o obsahu 61 stran a děl např. těchto autorů: S. Antošová, V. Bartošková (také za vydávající nakl. Kapucín), M. Zlatohlávková, R. Fridrich, P. Jazyk (vl. jménem P. Linhart), L. Muška, P. Stejskal. Básníky českého severu doplňují kresby studentek ústecké UJEP. K oběma těmto publikacím by se zřejmě slušelo říci, že vyšly také díky (ne)malé zásluze Ústecké kulturní platformy '98, o. s., tedy nás (aby bylo jasno).
* A do třetice naší prosincovou literární ochutnávku uzavřeme počinem hudebního a literárního vydavatelství InŽivot, které se zasloužilo o 2 útlé (formátu nejblíže A6) básnické sbírky Karla Šiktance a Ludmily Chábové. Milé, vtipné, hravé, zadumané a dokonce i výchovné a navrch i pro děti.
* Všechny zmiňované kousky zakoupíte v Knihkupectví UJEP (Vaníčkova ul.), galerii Suterén (Palachova 7) a Informačním středisku města Ústí n. L. (Hradiště 9). Nechť se vám líbí!
Ústecká kulturní platforma '98, o. s. (info@ukp98.cz, 47-550 25 75)

   !!! URGOVNÍK !!!


Drahý a nepoučitelný, náš dodavateli programů,
nezapomeň, že UZÁVĚRKA ÚNOROVÝCH PŘEHLEDŮ 2006 JE DO 15. LEDNA 2006!!! Programy dodané po tomto datu, sice budou brány v potaz, nicméně neručíme (i když bychom rádi) za jejich aktuální zařazení. Za pochopení děkuje a rychlou ruku přeje
redakce

   LOGO NOVÝCH ÚSTECKÝCH PŘEHLEDŮ

Zde si můžete stáhnou logo NÚP ve formátu jpg, eps, crd.
jpg (7 KB) , eps (168 KB) , cdr (146 KB)


Copyright © 2001 KK & UKP'98


SEVERNÍ POLABÍ OD LITOMĚŘIC AŽ K HŘENSKU - Okolí měst Ústí n. L., Teplic, Litoměřic, Podmokel a Děčína - Sepsal a částečně illustroval V. WACHSMANN - Ve prospěch fondu pro zbudování besedního domu vydala svým nákladem ČESKÁ BESEDA V ÚSTÍ N. L. V PRAZE - Tisk a papír Aloise Wiesnera


"PunkerOi!" - on-line časopis se zaměřením na Punk, Oi!, Ska, HC a Psychobilly scénu...


Guerilla Records

Archiv:


Benefiční festival pro postižené záplavami, výtěžek předán Českému červenému kříži v Ústí n. L.
MAŠURKOVSKÉ PODZEMNÉ - UNDERGROUNDOVÝ MAGAZÍN NEJEN O KONOPÍ - ČASOPIS PRO DĚTI NAD TŘICET - UMĚLECKÝ NEKULTURNÍ OBČASNÍK - ČASOPIS O PODHOUBÍ PODZEMÍ
Festivaly a ostatní akce - zahraniční festivaly - koncerty domácích kapel - zahraniční hvězdy u nás - české luhy a háje - kompletně zaktualizován přehled ZAHRANIČNÍCH FESTIVALŮ!
Festival Mezi proudy pomůže Činoheráku
Virtuální špetka regionálně-lokálního zeměpisu